MÜŞTERİ TİPLERİ

TUTUCU TİP: Bu tip müşteride yenilik korkusu vardır.Geçmişin atmosferinde yaşarlar.Bu durumları da onlara mutluluk verir. Yapabileceğiniz tek şey bu tip müşterilere onların anlayacağı dilden hitap etmektir.Bu tip müşterinizi onların havasına bürünerek elde edersiniz en iyi müşterileriniz arasına girerler.

KARARSIZ TİP: Bu tiplerin zayıf tarafı kolay karar verememeleridir.Bu durumda yapılacak eylem onların adına karar vermek olacaktır.Bu tür müşterilere mutlaka görsellerle hitap etmelidir.Rapor veya numune göstermek faydalı olacaktır.

ÇEKİNGEN TİP: Bu tip müşteriler genellikle en iyi müşteriniz olacak tiplerdir.Yavaş ve yumuşak sunumlarla gülümseyerek arkadaşlıklarını kazanmanız yararınıza olacaktır.

İNATÇI TİP: Çok zorlu ve sıkça rastlanan tiplerdir.Bunlar size hak verir görünmelerine rağmen hep kendi dediklerini savunurlar.İnatçı müşteriyi kazanmanın yolu onu hoş tutmak ve ufak komplimanlar yapmaktır.Bu tip müşterinize sizinle yapacağı alış verişin sağlayacağı karı ve sağlayacağı faydaları göstermektir.

ŞİKAYETÇİ TİP:Bunlar genellikle satılan maldan ve hizmetten memnun kalmamış kişilerdir.Butip müşterilerinizin şikayetleri başlayınca onları ilgi ile dinleyiniz ve içlerini dökme fırsatı veriniz.

MEMNUNİYETSİZ KAVGACI TİP: Bunlar gerçekten çok can sıkıcı müşterilerdir herkes de bu tiplerden kaçar.Bu tür müşterilere onların kullandığı silahlar ile karşılık vermeyiniz.Yani onlar gibi kavgaya hazırlıklı bir sunum yapmayınız.Tam aksi olarak tatlı dilli, tebessümlü bir ilişki içine girin.